18 Temmuz 2019 Perşembe
Ana Sayfa / How is it done? / Windows Update Listesi Nasıl Dışarı Aktarılır?

Windows Update Listesi Nasıl Dışarı Aktarılır?

Merhaba Arkadaşlar,

Yazımızda, bilgisayarınızda yüklü bulunan güncelleştirmelerin listesini html formatında nasıl dışarı aktarabilirsiniz sorusunun cevabını yanıtlamaya çalışacağım.

WMIC (windows management instrumentation command-line) komutları ile bir çok işlem yapılabilmekte. Bilgisayarın üretici bilgisi, model bilgisi, seri numarası, ip adresi veya mac adresi bilgisi veyahut ethernet kartı bilgisi ya da domain yapısında; domain admin yetkisi ile toplu olarak bilgisayarlardan program kaldırma gibi işlemler.

Biz şimdi konumuza geri dönelim. 🙂

Aslında işlem çok basit, Başlat (Start) > Çalıştır (Run) > CMD

wmic qfe list full /format:htable >D:\Temp\hotfixes.htm

Sizde D sürücüsü yok ise C olarak komutu değiştiriniz.

Html dosyamız resimde ki gibi oluşuyor.

Dosyanın içeriği de yukarıda gördüğünüz gibi sisteminizde yüklü olan güncelleştirmeler HTML formatında dışarı aktarılmıştır durumda.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. 🙂

Hakkında Atilla OKTAY

Kendi halinde teknolojinin her parçası ile uğraşmayı seven biriyim. Laptop parçaları ile lego gibi oynamak, basit elektronik donanımların işletim sistemlerini kurcalamak. Var olan bir yapının mimarı veya ağ yapısını tahmin etmek gibi huylarım var. Boş zamanlarımda laravel ile uğraşmayı, işe yaramaz hale gelen donanımları para harcamadan linux işletim sistemleri ile işe yarar hale getirmeye çalışmak gibi hobilerim var. Bu hobiler arasında arızalı cihazları onarmak veya el yapımı bişeyler üretmeyi de seviyorum. Bu basit bir termosda olabiliyor, bir şeyin kablosuda veya mekanızması bozulan bir masa da... :P Bunun yanı sıra bisiklet turlarına çıkmayı ve ufak tefek hikayeler yazmayı da çok seviyorum. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir