18 Temmuz 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Programs / CPU Limitlendirme

CPU Limitlendirme

İşlemcinizi yoran programlara, ‘dur’ diyebilirsiniz ve onları limitlendirip, kısıtlayabilirsiniz. İşte karşınızda BES programı.

Bugüne kadar bir çok ücretli ve ücretsiz bulut depolama hizmeti kullandım. (Google Drive, Yandex Disk, Dropbox, MailRu, Mega, Box, iDrive) şu anda ise SugarSync programı test etmekteyim.

Bu programların temel sorunu, upload yaparken sistemde ki bütün CPU limitini sömürmesi. Bunun üzerine çözüm aramaya başladım ve toplamda 997kb boyutu ile çok güzel bir çözüm olan BES programını buldum.

Program öncesi SS

 

Program sonrası SS

Programı indirmek için buraya tıklayınız.

Bu programın işletim sisteminde otomatik olarak çalışmasını sağlayıp ve istemiş olduğunuz programını otomatik olarak limitlendirmeye başlamasını istiyorsunuz aşağıdaki işlemleri izleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için;

Kendi profilinize bağlı başlangıç klasörüne ulaşın, Çalıştır komutuna shell:startup yazabilirsiniz.

Bes.exe’nin bilgisayarınızda kurulu olduğu yerde sağ klik kısayol oluştur deyip, bu kısayolu başlangıç klasörünüze kopyalayınız ve özelliklerine girin.

Ardından kısayolun hedefine ben kendim için şu şekilde bir komut girdim;

D:\BES_1.6.3\BES.exe "C:\Program Files (x86)\SugarSync\SugarSync.exe" 40 -m

Artık BES programı başlangıçta otomatik açılacak ve belirlemiş olduğunuz programını, belirtmiş olduğunuz değerde cpu limitlendirmesi işlemine başlamış olacak. System trayda minimize olarak başlayacağı için açıldığını farketmeyeceksiniz bile. 😉

Programın diğer komutlarına buradan kendi sitesinden erişebilirsiniz.

Programın yapıncısı schedule task oluşturulmak istenirse diye, windows işletim sisteminde bu işlemin nasıl yapılacabileceğini resimli olarak anlatan bir internet sitesinin de linkini paylaşmış. Bahsi geçen makaleye de buradan erişebilirsiniz.

Herkese keyifli günler.

Hakkında Atilla OKTAY

Kendi halinde teknolojinin her parçası ile uğraşmayı seven biriyim. Laptop parçaları ile lego gibi oynamak, basit elektronik donanımların işletim sistemlerini kurcalamak. Var olan bir yapının mimarı veya ağ yapısını tahmin etmek gibi huylarım var. Boş zamanlarımda laravel ile uğraşmayı, işe yaramaz hale gelen donanımları para harcamadan linux işletim sistemleri ile işe yarar hale getirmeye çalışmak gibi hobilerim var. Bu hobiler arasında arızalı cihazları onarmak veya el yapımı bişeyler üretmeyi de seviyorum. Bu basit bir termosda olabiliyor, bir şeyin kablosuda veya mekanızması bozulan bir masa da... :P Bunun yanı sıra bisiklet turlarına çıkmayı ve ufak tefek hikayeler yazmayı da çok seviyorum. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir